دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

زنجبیل برای ورم مفاصل و آرتروز : آیا باید آن را امتحان کرد؟

خواص درمانی زنجبیل

زنجبیل یک گیاه گلدار است . ریشه آن اغلب برای پخت استفاده می‌شود . طعم تند و متمایز آن غیر قابل ‌انکار است و بسیاری از مردم مزه آروماتیک آن را تحسین می‌کنند .

زنجبیل علاوه بر مصارف آشپزی , قرن‌ها به عنوان یک داروی سنتی استفاده شده است .

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی , آنتی‌اکسیدان و ضد سرطان است . به همین دلیل تصور می‌شود که ایمنی کلی شما را افزایش دهد .

برای افراد مبتلا به ورم مفاصل , خواص ضد التهابی آن از فواید خاصی برخوردار است . زنجبیل دارای ترکیبات ضد التهابی است که به روش داروهای بازدارنده cox عمل میکند. cox از جمله داروهایی است که برای درمان درد و التهاب استفاده می‌شود.

تحقیقات درباره رابطه زنجبیل و آرتروز چه میگویند؟

تحقیقات جدید درباره پتانسیل زنجبیل به عنوان یک درمان موثر برای ورم مفاصل خروجی های متفاوتی داشته اند. البته تحقیقات دقیق تری برای دست یابی به دارویی با استفاده از زنجبیل برای درمان مفاصل مورد نیاز است.

یک منبع تحقیقاتی نشان داده است عصاره زنجبیل به اندازه  داروی ایبوپروفن در اولین دوره درمان یک تحقیق مقطعی موثر بوده ‌است . محققان در مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ نشان دادند که تورم و درد را بعد از جراحی زانو در مصرف کنندگان زنجبیل به طور موثر کاهش می‌یابد .

محققان در سال ۲۰۰۱ دریافتند که دوزهای بالای عصاره زنجبیلی در درمان افراد مبتلا به آرتروز زانو موثر هستند . قبل از شروع این مطالعه ، شرکت کنندگان درد زانو متوسط تا شدید را تجربه کردند . عصاره زنجبیل به کاهش درد زانو در ایستادن و بعد از پیاده‌ روی کمک کرد . به طور کلی ، عوارض جانبی گزارش ‌شده در درجه اول به درد شکمی خفیف محدود بودند .

نتایج یک تحقیق در سال ۲۰۰۲ با استفاده از موش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که زنجبیل می‌تواند به تسکین درد مفاصل پس از بروز  ورم مفاصل کمک کند . زنجبیل به کاهش التهاب نشان‌ داده‌ شده در دوزهای بالا به مدت ۴ هفته کمک کرده است.

محققان از یک منبع موثق تحقیقاتی در سال ۲۰۱۰ دریافتند که زنجبیل یک مسکن موثر برای درد ماهیچه ای ناشی از آسیب از ورزش است . شرکت کنندگانی که دو گرم زنجبیل خام و یا زنجبیل گرم شده را مصرف می‌کنند درد و التهاب را کمتری را پس از انجام تمرینات ورزشی تجربه میکنند . در ابتدا تصور میشد زنجبیل گرم شده اثر قوی‌ تری بر روند درمانی داشته باشد ، اما امروزه میدانیم هر دو نوع زنجبیل به یک اندازه مفید بودند .

استفاده از کرم یا ژل حاوی زنجبیل (پماد جینجرول) به ‌طور مستقیم بر روی ناحیه آسیب ‌دیده نیز مفید است. براساس نتایج حاصل از یک مطالعه در سال 2015 , عصاره زنجبیل قادر به بهبود استئوآرتریت زانو به صورت موضعی می‌باشد . افراد مورد آزمایش در این تحقیق عصاره زنجبیل را سه بار در روز و به مدت دو هفته استفاده کردند . آنها اذعان داشته اند که در طی این مدت , میزان درد و نشانه‌های دیگر ضربه کاهش یافته است .

دیگر فواید زنجبیل

زنجبیل خواص دیگری دارد که میتواند به وسیله آن سلامتی شما را ارتقا دهد. برای مثال ، نوشیدن چای زنجبیل به مبارزه با سرماخوردگی کمک می کند . محققان در یک حوزچه پرورش ماهی در سال ۲۰۱۶ یک مکمل زنجبیل روزانه به مدت ۶۰ روز به ماهی‌ها دادند . آن‌ها دریافتند که ماهی‌ها قادر به مبارزه بهتر با عفونت‌های مختلف هستند . همچنین در ماهی های آزمایش شده افزایش ایمنی کلی و نرخ رشد مشاهده شده است . همچنین زنجبیل به تهوع , استفراغ و دیگر مسایل گوارشی کمک میکند . تحقیقات نشان داد که زنجبیل در کاهش فراوانی و شدت استفراغ بعد از جراحی کاتاراکت موثر است . بهترین عملکرد زنجبیل زمانی است که در دو دوز مجزا با دوز 500 میلی‌گرم قبل از جراحی گرفته شد .

تحقیقات ارائه شده نشان می دهد که زنجبیل ممکن است به پیشگیری ، مبارزه و یا درمان این بیماری ها کمک کند:

 • سرطان
 • تومورها
 • عفونت باکتریایی
 • میگرن
 • دیابت
 • زخمها

برای تعیین اثربخشی آن در انسان درمورد علائم یا شرایط خاص ، تحقیقات بیشتری لازم است.

چگونه زنجبیل را برای کاهش التهاب و درد مصرف کنیم؟

بسته به نیازهای فردی شما ، زنجبیل می‌تواند به روشهای زیر به کار رود :

زنجبیل به طور کلی مزایای زیادی برای شما فراهم می‌کند . هر شکلی از مصرف را که انتخاب می‌کنید ، به انتخاب یک مکمل با کیفیت بالا که از زنجبیل ارگانیک استفاده می‌کند توجه داشته باشید. همچنین باید سعی کنید از محصولاتی که حاوی مواد افزودنی هستند دوری کنید . اگر از مکمل‌های خوراکی استفاده می‌کنید ، حتما ً آن‌ها را با غذا مصرف کنید . زیرا خوردن زنجبیل بدون غذا و نوشیدنی های دیگر ، می‌تواند باعث ناراحتی معده شود . شما هم چنین می‌توانید زنجبیل را در چای عصرانه خود بنوشید و یا آن را به غذاهای مختلف اضافه کنید تا میزان مصرف خود را کمی افزایش دهید .

خطرات و هشدارها

اگرچه مصرف زنجبیل به طور کلی بی خطر است ، اما ممکن است برخی از افراد عوارض جانبی خفیفی را تجربه کنند.

این عوارض شامل:

 • گاز معده
 • نفخ
 • سوزش قلب
 • حالت تهوع

در صورت مصرف بیش از دوز توصیه شده ، خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش می یابد.

قبل از مصرف زنجبیل با پزشک خود مشورت کنید اگر:

 • مبتلا به دیابت هستند
 • رقیق کننده خون یا داروهای فشار خون مصرف میکنید
 • اختلال خونی دارید
 • باردار هستید
 • کم وزن هستید
 • سنگ های کیسه صفرا دارید.

اگر از کرم یا ژل زنجبیل (پماد جینجرول) استفاده می‌کنید ، بهتر است ابتدا یک تست آلرژی انجام دهید . مقداری به اندازه یک سکه کوچک را روی ساعد خود بمالید . اگر هر گونه ناراحتی و یا التهاب در حدود ۲۴ ساعت را تجربه کنید ، کرم باید در جای دیگری به کار رود .

اگر از یک روغن زنجبیل استفاده می‌کنید ، قبل از اعمال مستقیم به پوست ، آن را با یک روغن حامل مخلوط کنید . همچنین باید قبل از اعمال روغن بر پوست برای اطمینان یک آزمایش آلرژی انجام دهید .

آخرین نکته

برای بسیاری از افراد ، زنجبیل یک برنامه درمانی برای آرتریت است. علاوه بر تسکین علائم آرتروز ، می تواند ایمنی کلی شما را تقویت کند. قبل از افزودن مکمل زنجبیل یا شکل خوراکی به رژیم خود حتماً با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند تأیید کنند که زنجبیل برای مصرف شما بی خطر است و آیا این دارو با سایر داروهای دیگری که ممکن است مصرف کنید تداخل دارد یا خیر. بعد از اینکه زنجبیل را به رژیم خود اضافه کردید ، به نحوه واکنش بدن خود توجه کنید. حتی ممکن است بخواهید هر روز یک بار چند یادداشت ساده را به محض شروع استفاده از آن یادداشت کنید. این می تواند به شما کمک کند ارزیابی کنید که آیا تغییرات مثبتی یا عوارض جانبی جدید را تجربه کرده اید یا خیر.

اگر پس از مصرف شروع به تجربه هرگونه عارضه جانبی کردید ، مصرف خود را قطع کنید و به پزشک خود مراجعه کنید.